Dovolenka na výletnej lodi

Výletné plavby sa stávajú čoraz viac populárnejšou formou dovolenky. V posledných rokoch sa stali dostupnejšie pre klientov z celého sveta, aj zo Slovenska. Ceny klesli v porovnaní spred dvadsiatich rokov na tretinu. Každý rok sa budujú nové a väčšie výletné lode a tento priemysel sa stal mnohomiliónovým odvetvím. Nielen obratom, ale aj čo sa týka počtu dovolenkárov. Plavby boli do 2020 najviac sa rozvíjajúcim sektorom globálneho cestovného ruchu a turizmu. Za posledných päť rokov sa dopyt po plavbách zvýšil o celých 20%. Novo budované obrovské lode majú na palube najväčšej výletnej lode sveta aj 6680 dovolenkárov o ktorých sa stará 2200 členov posádky. Sú rôzne kategórie lodí od rôznych spoločností a ponúkajú sa plavebné trasy po celom svete. Stačí si len vybrať. V Európe sú veľmi populárne plavby v Taliansku, Grécku, Španielsku, ale aj severské krajiny ako Nórsko či Rusko. Loďou sa dá dnes navštíviť väčšina krajín na pobreží svetových morí a oceánov. Ak sa rozhodnete pre túto formu dovolenky, určite neoľutujete. Pre hostí je pripravený bohatý program a v cene je už zahrnutých množstvo aktivít a základné služby ubytovania s celodenným stravovaním. Ak sa chystáte na plavbu, tu sú niektoré rady.

Kajuta s balkónom alebo bez?

Ak sa chystáte na plavbu prvý krát, rozmyslite si, čo naozaj chcete. Izba s balkónom môže byť lákavá, cenu pobytu vám však môže navýšiť aj o 600 Eur. Keď prídete prvý krát na výletnú loď a vyberiete si destinácie, ktoré chcete navštíviť formou celodenného výletu, budete izbu potrebovať iba na spánok a hygienu. Väčšinu času budete tráviť vonku. Počas plavby môžete mať aj pár dní na mori cez deň, predpokladám však, že ich aj tak strávite pri bazéne alebo aktivitami na lodi. Za cenu balkóna v niektorých spoločnostiach si môžete dovoliť dve plavby vo vnútornej kajute.

Získajte čo najviac informácií o lodi ešte pred dovolenkou.

Každá lodná spoločnosť a loď je iná a ponúka iné služby a atrakcie. Dnes už môžete nájsť online všetky potrebné informácie, obrázky aj referencie. V cestovnej agentúre sa môžete dozvedieť čo je už obsiahnuté v cene a čo bude v ponuke navyše za príplatok. Viete si takto naplánovať aj výlety v jednotlivých krajinách a ďalšie pre vás zaujímavé aktivity.

Cestovanie mimo sezóny

Ak vám to práca a rodinná situácia dovolí, cestujte mimo sezóny. Môžete takto ušetriť až polovicu ceny za plavby. Ak vyhľadávate viac oddych a kľud, bude to pre vás lepšie. Ak však máte radi večierky a spoločnosť, mimo sezóny to nenájdete. Väčšinou sa v tomto období plavia dôchodcovia. Niekedy aj diskotéka môže byť už o 11 večer iba o troch ľuďoch – vás s partnerom a DJ. V niektorých destináciách však tiež mimo sezóny môžu byť niektoré atrakcie zatvorené. Niektoré výlety sa tiež konajú iba v určitom čase a sezóne. Keď si však idete oddýchnuť a vychutnať si loď, mimo sezóny si to určite užijete.

Výlety v prístavoch.

Zistite si čo najviac podrobností ešte doma. Môže byť veľmi lákavé kúpiť si výlet pred loďou v prístave za tretinu ceny od miestnych operátorov, ale lodná spoločnosť vám ponúka v cene výletu nielen sprievodcu a poistenie, ale aj istotu, že sa na loď vrátite. V prípade meškania autobusu s výletom organizovaným spoločnosťou, loď na vás v prístave počká. Ak však máte meškanie zo súkromného výletu, ste v tom sami. Zaplatiť si letenku a hotel do ďalšej destinácie vás vyjde určite drahšie ako príplatok za výlet.

V prvý deň na palube preskúmajte loď

Je to pre vás príležitosť zoznámiť sa so všetkým, čo je v ponuke. V prvý deň sa organizujú aj prehliadky. Môžete sa ísť pozrieť do kúpeľov a salóna na palube. Poskytujú aj uvádzacie zľavy a môžete si objednať termín ku kaderníčke alebo na masáž ktorý vám vyhovuje. Večer alebo na druhý deň vám už budú ponúknuté iba termíny čo zostali. Prejdite si celú loď a všetky poschodia, aby ste ozaj vedeli o všetkom čo je na palube dostupné. Niekedy hostia objavia niečo zaujímavé až v posledný deň. Overte si tiež svoje pridelené sedenie na večeru v reštaurácii. Prvý deň je vždy možnosť zmeny.

Zbaľte si len to, čo ozaj budete potrebovať

Ešte pred plavbou si zistite aký sa používa etiketa obliekania – dress code. Na niektorých lodiach je to viac formálne, kde muža bez obleku alebo saka do reštaurácie nepustia, niekde je to viac uvoľnené. Môžete takto predísť sklamaniu z toho, že zmeškáte niektoré lodné aktivity. Balenie oblečenia prispôsobte aj počasiu. Dáždnik je niekedy výbavou vašej izby na lodi, ale keď pôjdete na Aljašku alebo do Nórska, pláštenka do dažďa je praktickejšia. Na lodiach sa používa klimatizácia a krásne šaty s odhalenými ramenami určite budú potrebovať aspoň počas večere štólu – šatku na prikrytie ramien. Bežne ju dostať aj v lodnom obchode, cena však niekedy môže prekvapiť. Keď si zistíte či má loď súkromnú práčovňu pre hostí, môžete si za malý poplatok vyprať aj tam. Niektoré lode ponúkajú služby veľkej práčovne, tak vám však košeľu vyperú a vyžehlia približne za 5 Eur. Lieky a nevyhnutné veci pre život si vždy zoberte so sebou. Zistite si tiež, čo sa na loď priviezť nesmie. Žehlička to bude určite.

Špeciálne reštaurácie

Je ich na palube niekoľko a tiež to môžete zistiť pred plavbou. Keď pôjdete na plavbu prvý krát, strava ktorá je v cene zahrnutá vám určite bude stačiť. Zvyčajne máte na výber bufet alebo hlavnú reštauráciu. Ak oslavujete niečo špeciálne alebo len chcete mať kulinársky zážitok, vtedy si objednajte niektorú. Poplatok je zvyčajne od 15 do 150 Eur na osobu. Zistite si aké menu podávajú, čo bude v ten deň na jedálnom lístku v hlavnej reštaurácii a potom sa rozhodnite. V prvý a posledný deň plavby tieto špeciálne reštaurácie majú väčšinou zľavy, využite to.

Zľava na ďalšiu dovolenku

Väčšina lodných spoločností poskytuje možnosť objednať si budúcu dovolenku. Počas vašej dovolenky na lodi už môžete plánovať ďalšiu. Spoločnosti ponúkajú túto príležitosť a aj výhodnejšie ceny ako cestovné kancelárie a agentúry. Na palube sú špecialisti ktorí vám poradia s výberom destinácie, lode aj ostatných služieb.

Za posledný rok sa výletné plavby úplne zastavili. V tomto období sa však znova začínajú objavovať ponuky dovolenky za výhodnú cenu. Tisíce námorníkov, ktorí boli vyše roka doma, sa pripravujú znova do práce, aby vám mohli poskytnúť špičkové služby. Doprajte sebe aj rodine o ktorú ste sa v poslednom roku starali najmä doma tento netradičný oddych. Možností je veľa, treba si len vybrať tú správnu možnosť. Ak sa chcete o dovolenke na lodi a živote posádky dozvedieť viac, máte príležitosť. Leto je už pred dverami, cestovanie bude zasa súčasťou životného štýlu. Výletné plavby budú populárne po takom dlhom čase, tak si tú svoju dovolenku objednajte čím skôr.

Hospitality expert willing to help you to reach your goals. Author of eBook about service and hospitality From Zero to Hero and How to get a dream job. More on
Komentáře

Přidat komentář

Your email address will not be published.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.