Rodinná firma

Rodinná firma – radosť alebo nočná mora?

Rodinný podnik znie veľmi vzrušujúco. Pracovať a žiť spolu, mať rovnaký pracovný čas a voľný čas môže byť snom. Pre pár, súrodencov, rodičov alebo celú rodinu. Fungovať bude, až keď všetci účastníci pochopia rovnakú víziu, ciele a výsledky. Rodinné podnikanie sa stalo populárnejším v posledných rokoch, keď môžu pomôcť pracovníci prichádzajúci o prácu a rodina. ALE…

Existuje niekoľko pravidiel. Keď pracujú a všetci členovia tímu sú šťastní a robia to najlepšie, je to dokonalá rovnováha. V rodinnom podnikaní sú zahrnuté nielen vzťahy, emócie a hierarchia, ale aj vedomosti, schopnosti a zodpovednosť. To musí byť jasné od prvého okamihu, aby sa zabránilo sklamaniu a nezhodám. Keď vo vašej firme pracujú iba členovia rodiny, môže to byť jednoduchšie. Keď je tam už zať alebo svokrovci, môže to byť trochu iné. V tomto roku veľa rodinných podnikov vymenilo niektorých svojich externých pracovníkov za členov rodiny v núdzi. Toto rozhodnutie nie je ľahké, ale stalo sa. Pracovné miesta môžu byť dočasné – dohodnite sa predtým, že zatiaľ chcete pracovať, a keď sa situácia zlepší, pôjdete vlastnou cestou. Alebo môže to byť tiež dohoda s otvoreným koncom z oboch strán.

Rodinná firma

Zodpovednosť a zmluvy:

V rodinnom podnikaní musí byť tiež štruktúra. Zvyčajne na vrchole je jedna osoba alebo pár. Keď je viac než to, pravidlá sú nevyhnutnosťou. Zvyšok tímu má určené pozície a zodpovednosti. Viac ich bude napísaných v internom SOP / štandardný operačný postup /, ľahšia bude spoločná práca. Všetci účastníci musia mať definíciu svojej úlohy a zodpovednosti. Lepšie je ak sú zmluvy písomné a obsahujú peňažné odmeny. Aj keď niekto chce len pomôcť, ujasnite si to. Pomoc môže byť v akejkoľvek podobe, od umývania riadu, starostlivosti o deti až po marketingový predaj a reklamu. Nočná mora nastáva, keď to všetko nie je na mieste, manžel sa sťažuje manželke, že nedostal zaplatené podľa očakávania, nemôže prevádzkovať svoj vedľajší projekt bez toho, aby bol zamestnaný. Manželka ide k bratovi, ktorý to má na starosti a rodinná vojna je tu.

Biznis má prednosť – rodina nasleduje:

V ťažkých časoch je pomoc rodiny prioritou. Nezabudnite na jednu vec – ak prevádzkujete veľmi kvalitný rodinný podnik, predávate koláčiky, prevádzkujete reštauráciu alebo robíte grafický dizajn, najskôr si uvedomte svoje obchodné potreby. Bratranec môže potrebovať prácu, ale ak podnikanie potrebuje jazykovo zdatného človeka a on sotva dokáže hovoriť, utrpíte tým iba vy a vaše podnikanie. Môže sa tiež stať, že váš pracovník alebo člen rodiny rezignuje a vy máte nevestu doma na materskej s dieťaťom, a tak vám môže dočasne pomôcť. Situácie môžu byť rôzne, ale budú sa uplatňovať pravidlá. Pre všetkých rovnako. Nenoste si obchodné nezhody domov. Neber to osobne. Oddeľte prácu od rodiny, niekedy je dokonca veľmi tenká hranica. Aby ste sa vyhli nočnej more, vysvetlite svojej sestre, že jej syn teraz možno potrebuje prácu, ale musí sa naučiť základné informácie o prevádzke. Prevádzkujete reštauráciu a synovec je automechanik.

Ciele a vízia spoločnosti:

Všetci členovia tímu musia poznať cieľ, smer a víziu. Často sa stalo, že člen tímu dostal nový nápad, získal nových zákazníkov alebo skupinu zaujímavú z hľadiska produktu alebo podnikania. Len tí, ktorí sú pripravení, môžu ísť ďalej. Usporiadajte krátke mesačné stretnutie, udeľujte pochvaly a výhody. Informujte o príjmoch navyše za dobrú prácu, udržujte motiváciu. Zodpovednosť je potrebné rozdeliť. Vždy majte zodpovedných 2 ľudí a priebežné vzdelávanie. Vedúci podniku odovzdá informácie osobe v zálohe. Žiadne prekvapenie sa nekoná. Nočná mora prichádza, keď rodina očakáva, že si za zvýšený zisk kúpi nové autá, ale vy plánujete rozšíriť firmu a vytvoriť novú divíziu, kde si bude treba prenajať nové kancelárie. Plány sa môžu zmeniť, ale informujte rodinu. Takto to rodina pochopí a upokojí sa. Bonusové výhody budú – niekedy inokedy.

Rodinné väzby

Prevádzkový poriadok:

Ľudia pracujúci v rodinnom podniku očakávajú, že budú mať viac voľného času, viac peňazí a viac slobody. To je v poriadku, pokiaľ nezačnú mať neočakávané dni voľna, hodiny voľna alebo prestávky, keď to nie je potrebné. Rodina zvyčajne pracuje viac a očakáva menej. Ujasnite to. Robte si poznámky, vytvárajte osobné zložky. To platí pre všetkých pracovníkov v podnikaní. Nočná mora nastáva, keď rodina začne zneužívať svoju pozíciu a robiť neočakávané veci. Zamestnanci tak strácajú motiváciu a rešpekt.

Ponuka stability a rastu:

Vytvorte si rozpočet a držte sa toho. Rodinné podnikanie sa ľahšie ovláda, rastie, inovuje. Investujte a vysvetlite svojmu tímu prečo. Čo dnes usporíte, v čase strojnásobíte. Plaťte pravidelne, pomôžte, keď máte možnosť. Plánujte dopredu, zálohujte. Ponúknite a umožnite profesionálny rozvoj. Udržujte možnosti vzdelávania a nových postupov. Buďte flexibilní a počúvajte. Kedy začína nočná mora? Keď sa dostanete do finančných problémov, príjmy klesajú, predaj klesá a vy premýšľate, ako zachrániť spoločnosť, ale rodina chce predať všetko a už sa nestarať.

Otvorenosť novým príležitostiam:

Toto je najťažšia súčasť rodinného podnikania. Byť otvorený a prijať zmeny. Rodina vždy inzerovala a propagovala v novinách, ale webová stránka je v dnešnej dobe naozaj nevyhnutnosťou. Dajte šancu technológii a váš predaj stúpne, zatiaľ čo vy si budete užívať čas so svojou rodinou. Bez ohľadu na to, kto s týmto nápadom prišiel. Dôležité je, že to funguje. Nočná mora sa tu môže objaviť veľmi rýchlo. Aj starý otec, ktorý je prezidentom spoločnosti, musí držať krok s novými trendmi, nesmie sa ospravedlňovať vekom ani modernými technológiami. Toto je obchod.

Seriózne obchodné rozhovory a záznamy:

Ako v každej spoločnosti, aj tu má veľkú úlohu koučing. Senior vedie juniora. Poskytovanie rád a odporúčaní. Od člena rodiny sa to prijme ľahšie, najmä keď je trénerom váš otec, brat, matka alebo sestra. To je tiež veľký úspech rodiny, ktorý trvá už celé generácie. Aj tu musí byť pravidlo, najskôr počúvať, potom hovoriť bez hádok. Názory môžu byť niekedy odlišné, ale fakty sú fakty. Nočnou morou sa môže stať, keď jedna strana nechce byť trénovaná, robí stále tie isté chyby a neexistuje záznam o strate. Tomu sa dá ľahko vyhnúť vedením osobných záznamov a zadávaním úloh v časovom limite. Rodinné kroniky a obchodné denníky už zachránili veľa podnikov.

Plánujte si voľný čas:

Váš tím môže žiť a spolupracovať, ale každý člen má iné zručnosti a priority. Určite vytvorte tím a nájdite v nich to najlepšie. Rodina je vždy tím. A je len na členoch, ako ďaleko sa dostanú. Tiež je potrebný osobný priestor a voľno. Nerozčuľujte sa, keď vaša sestra plánuje dovolenku sama. Doprajte si aj vy víkend v kúpeľoch na osvieženie tela i mysle. Vypnite na týždeň mobilný telefón a relaxujte. Nočná mora začína, keď plánujete spoločnú rodinnú dovolenku bez toho, aby ste sa členov rodiny čo i len pýtali. Ako si myslíte že to nakoniec dopadne?

Rodinná dovolenka

Oddeľte prácu od rodiny:

Rodinné podnikanie je komunita, keď sila toho jedného robí silnejším všetkých. Princíp je založený na zdieľaní a lojalite. Členovia sú si rovní, ale rôzni. Každý jednotlivec má iné schopnosti, dohromady tvoria jeden silný tím. Spoliehajte sa na silu, rozdielnosť, schopnosti a zdravý pohľad. Naučte sa pokojne počúvať a vyjadrovať svoje názory. Ak sa koná rodinné stretnutie alebo oslava, vyvarujte sa zapojenia témy podnikania. Keď je veľmi ťažké rozhodnúť, opýtajte sa na pomoc a názor člena rodiny alebo priateľa z biznisu. Nočná mora začína egom, keď si myslíte, že nie je potrebná žiadna pomoc. Môžete nakoniec bojovať o malé veci, zatiaľ čo veľké unikajú.

Vaše deti chcú niečo iné:

Nechajte ich, nech študujú čo si vyberú. Veľmi často sa stáva, že si deti neskôr uvedomia výhody a príležitosti rodinného podnikania. Potom ako budú robiť inú prácu a získajú nové skúsenosti, môže to byť dobrý základ pre budúcnosť rodinnej firmy. Nové spôsoby riadenia, nový projekt alebo nový nápad pomôžu rásť a budovať rodinnú značku. Stalo sa, že otec začal s malým rodinným podnikaním a dcéra vybudovala veľký obchodný reťazec po rokoch práce úplne inde keď sa vrátila domov. Nočná mora začína, keď deti chcete mať nasilu doma a zapojiť do obchodu ktorý vy máte radi nadovšetko. Môžete ich stratiť … nestojí to za to. Nechajte ich ísť. Aspoň vás prídu navštíviť dvakrát ročne na vaše narodeniny a Vianoce.

Keď sa niekto rozhodne odísť:

Určite má svoj vlastný dôvod. Nezáleží na tom, či je to brat, syn alebo otec. Poďakujte za všetko, čo bolo vykonané, ponúknite referencie a v prípade potreby privítajte späť. Niekedy človek potrebuje iba zmenu a čoskoro zistí, čo stratil. Nechajte dvere otvorené, rodina je rodina. Nočná mora začína keď sa dávajú podmienky. Potrebujeme ťa o týždeň viac, mesiac viac, rok viac … naozaj? Nechajte dotyčného ísť. Je rozhodnuté, pokračujte vo svojej práci a pláne B. Takto budete mať naďalej dobrý chod. Rodiny aj podnikania.

Keď niekto musí odísť:

Niekedy prichádza aj k tejto nepríjemnej situácii. Keď budete postupovať podľa všetkých vyššie spomenutých pravidiel, výsledok bude iba koniec procesu. Všetky dôkazy tam sú, dokumenty sú správne, pravidlá boli porušené. Nie je ľahké to urobiť, ale opäť – najskôr obchod. Ak k tomu dôjde v dôsledku rozvodu, neznamená to, že osoba musí odísť. Ak je ochotná zostať a zúčastniť sa, vyskúšajte to. Ak k tomu dôjde v dôsledku nedostatku výkonu, niet nad čím rozmýšľať. Nočná mora prichádza, keď brat nechápe, že všetko toto zlyhanie začalo už dávno, bola ponúknutá pomocná ruka a jeho dcéra sa zbavuje dôsledkov včerajšej nočnej zábavy namiesto toho, aby predstavila projekt novému klientovi. Bude pre ňu lepšie nájsť si prácu s popoludňajšou zmenou.

Kedy je čas odovzdať štafetu:

Je dôležité odovzdať dedičstvo a informácie ďalšej generácii včas. Ak sa budete riadiť pravidlami, pre prípad potreby máte vždy v zálohe jednu osobu. Ľuďom sa stávajú neočakávané veci. Predísť tomu je lepšie, ako to ľutovať. Toto je dlhý proces, keď je dobre pripravený, pri zmene vrcholového manažéra nie sú v podnikaní cítiť žiadne zmeny. Čím hladšie zmeny a vízie, tím hladšia prevádzka. Nočná mora je na mieste, keď nikto nevie, a ten, kto vie, je preč.

Tiež sa stalo:

Nikto z rodiny nechce pokračovať v podnikaní ako vlastník, vrcholový manažér, nemožno dospieť k žiadnym dohodám, je do toho zapojených veľa peňazí, práve prišiel čas na predaj. Tento prípad je niekedy najťažší a sentimentálne srdcervúci. Ale … keď má niekto iný záujem o kúpu vášho rodinného podniku, je ochotný udržiavať a rozvíjať značku a meno, máte šťastie. Niekedy je to začiatok novej éry a vývoja. Niektorí členovia rodiny môžu pokračovať pod novým vedením alebo odísť, je to na nich. V minulosti bolo známych veľa prípadov, keď rodinné podnikanie pokračovalo aj bez zapojenia akejkoľvek príbuznosti.

Rodinné podnikanie je príležitosť, jednota a stabilita. Ľahšie sa ovláda, komunikuje a rozvíja sa. Všetci majú šancu a výber. Účasť, rast a zisk. Osobný, finančný, sociálny. Rodina môže na základe skúseností ľahko rozvíjať manažérov a vodcov. Môže pripraviť záložný plán pre prípad, že by sa stalo niečo neočakávané, a plánovať dopredu. Hlavná sila spočíva na členoch rodiny, pracovníkoch – jednotke, ktorá je zapojená nielen ekonomicky, ale aj emocionálne. To je veľká výhoda a prínos. Členovia rodiny ako pracovníci majú tú česť niečo spolu budovať. Nezáleží na tom, či prevádzkujete malú reštauráciu, obchod alebo obrovskú továreň. Potrebujete rešpektovať hodnoty, život a podnikanie. Budovanie dobrého mena trvá roky, zničenie trvá pár minút. Majte to na pamäti. S čestnosťou a otvoreným srdcom sa dá dostať cez všetko. Rodina je iba jedna a nemôžete si ju vybrať. Môže ju však upravovať. S príležitosťou, skúsenosťami a porozumením.

Hospitality expert willing to help you to reach your goals. Author of eBook about service and hospitality From Zero to Hero and How to get a dream job. More on
Komentáře

Přidat komentář

Your email address will not be published.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.